Historické jadro Kremnice je obohnané kamenným múrom nadväzujúcim na opevnenie hradného areálu. Múr, obkolesujúci územie asi 45 000 m2 postavili v 1. tretine 15. stor. na základe nariadenia kráľa Žigmunda o opevnení dôležitých kráľovských miest z r. 1405. Miestami dosahuje výšku 5 - 7 m.
Na južných nárožiach je spevnený dvoma kruhovými vežami - Červenou na juhovýchodnom a Čiernou na juhozápadnom nároží. Rovnaká kruhová veža, ktorú odstránili pri rozširovaní mincovne, sa nachádzala aj na severozápadnom nároží.
Štrbinové strieľne v korune hradbového múru (napr. na Červenej veži) boli sprístupnené drevenou ochodzou. V nižších častiach múrov a na baštách sa zachovali rôzne formy kľúčových strieľní.
Do mesta sa vstupovalo troma bránami - Dolnou, Hornou a Malou, nazývanou Bystrická alebo Türl. Posledné dve boli asanované r. 1872-80. Aktívnu obranu Hornej a Dolnej brány v 16. stor. zdokonalili barbakanom predsunutým pred bránu v hradobnom múre, čím sa fortifikácia zdvojila.
Barbakan je tiež tvaru hranola, na prízemí s dvomi prechodnými otvormi. Väčší s polkruhovým portálom a pravouhlou zápustnou plochou pre padací most bol určený pre povozy, menší má sedlový portál a bol určený pre peších. Chrliče, smolné nosy a nohavicové strieľne dopĺňa na čelnej strane renesančný polkruhový arkier a kamenná edikula s polychrómiou - s reliéfom sv. Kataríny. Vedľa vstupnej brány sú po stranách osadené reliéfne kamenné platne so symbolmi zlata (slnko) a striebra (mesiac), banských a minciarskych nástrojov. Nad platňami stoja keramické postavy baníka a minciara z 19. storočia. Na severnom priečelí veže barbakanu sú postranne prejazdného portálu osadené dva portrétne medailóny s polychrómiou z roku 1539 - cisára Ferdinanda I. a jeho manželky - kráľovnej Anny.
V súčasnosti v medzibrání Barbakanu a Dolnej brány sídli Kultúrne a informačné centrum mesta.
© 2015 KIC Kremnica • Všetky práva vyhradené • Podmienky používania • RSS • Úvodná stránka • Na začiatok