Vitajte v Kremnici

ktorá je najčastejšie spájaná s prívlastkom zlatá. V meste vyrazené dukáty v minulosti podopierali tróny mnohých panovníkov. Obraz histórie Kremnice je zložený z mozaiky príbehov, ukrytých v každej ulici, dvore, v dome...

Mestský hrad

Dominantou stavbou hradného areálu je Kostol sv. Kataríny. Hradný komplex s expozíciami spravuje Múzeum mincí a medailí, patriace pod Národnú banku Slovenska.

Chcem vedieť viac

Skalka relax centrum

Návštevníci najčastejšie s obľubou navštevujú vodný svet, ktorý im umožňuje zregenerovať sily po viac či menej namáhavom športovaní, alebo len tak prídu zaplávať si či otužiť telo v jednej z piatich sáun.

Chcem vedieť viac

Kremnické GAGY

Koná sa každý rok na konci augusta, počas posledného prázdninového víkendu sa ulice mesta zaplnia návštevníkmi. Každý, kto má chuť sa zabávať, oddychovať, hľadá uvoľnenie alebo inšpiráciu, si príde na svoje.

Chcem vedieť viac

Ubytovanie

Všetko čo Kremnica a okolie ponúka sa nedá zažiť za deň. Vyberte si nocľah v niektorom z ubytovacích zariadení, aby ste načerpali nové sily na ďalší deň spoznávania a zažívania tohto kúzelneho miesta.

Chcem vedieť viac

Preskočiť navigáciu

Via ferrata Komín

Severné skaly sú z andezitového zlepenca, situované sú priamo na hrebeni a poskytujú nádherné výhľady na banskobystrickú stranu. Z hrebeňa padajú 70m na východnú stranu a tvoria steny, komíny a vežičky, ktorými vedú via ferratové cesty.

Počas NOVEMBRA 2023 si môžete ferratové sety rezervovať na tomto tel. čísle: 0917 188 453 - Penzión Guldiner

Relax centrum je zatvorené.

 

Dostaneme sa k nim ZOSTUPOVOU via ferratou, kde na jej začiatku môžeme nakuknúť cez východné okno, ak sa dokážeme prepchať cez úzku štrbinu. Trasa vedie popri majestátnom javore horskom, ktorého vek sa odhaduje na 200 rokov. Cez jeho sieť pozapletaných koreňov zostúpime k 15 metrovému TIBETSKÉMU MOSTU, od ktorého sa dostaneme k výstupovým ferratám.

Prvá cesta s názvom VÝZVA je určená pre najskúsenejších s obtiažnosťou E. Pri jej celkovej dĺžke 70 m je previsnutá 4 metre, a to ju robí extra náročnou. Je v nej použité minimum stúpacích prvkov. Cesta je konštantne obtiažna po celej dĺžke, s kľúčovým miestom cez malý previs.

Napravo sa vlieza do KOMÍNA, ktorý sa neskôr rozdeľuje na viacero variantov. Na jeho začiatku sa nachádza položená platňa, ktorá ústi do komínového systému, kde sa miestami musíme prepchať medzi vklinené kamene. Najnáročnejšie miesto je rebrík obtiažnosti C, ktorý sa dá obísť jednoduchším variantom cez úzku dieru, kde sa musíme jaskyniarskym štýlom doslova predrať.

V strede komína sa cesty rozdeľujú, jedna ide ďalej komínom až na jeho ústie. Druhý variant vedie na TRUBAČOVU VEŽU, cez exponovaný pilier s krásnymi výhľadmi k vrcholovému krížu. Od vrcholu vedie dobrodružný most, stúpa sa len po jednom lane a pod ním sa nachádza 20 metrov vzduchoprázdna.

Tretím variantom je via ferrata KOMINÁRSKA. Oddeľuje sa v posledných metroch od Komína a vedie cez čierny otvor, je to krátky variant len 8 metrov.

Na opačnej strane hrebeňa z jeho západnej strany sa nachádza skalné bralo s MINIFERRATOU a JÁNOŠÍKOVOU DIEROU. Miniferrata je dlhá len 30 metrov a vedie nie vysoko nad zemou, aj keď bol na ňu použitý väčší počet stúpacích pomôcok, vedie v strmej skale a v jej najvyššom mieste treba prekročiť puklinu Jánošíkovej diery. Je vhodná na výcvik pohybu a istiacej techniky a taktiež je tu možnosť si vyskúšať via ferratu s deťmi.
Jaskyňa Jánošíkova diera je puklina v skale, do ktorej sa dá horizontálne vojsť 9 metrov dovnútra. Tak isto ako ostatné cesty je vybavená istiacim lanom. Na jej návštevu je potrebná čelová lampa.

Od 30. júna 2019 pribudli na ferratách na Skalke nové atraktívne prvky. Prvým z nich je takmer 80 metrov dlhý VISUTÝ MOST, ktorý je skutočne unikátny, keďže sa jedná o najdlhší lanový most v strednej Európe. Z hľadiska bezpečnosti je most určený len pre pohyb max štyroch osôb naraz a pri nepriaznivom počasí je vstup na neho zakázaný. Pri výstupnej časti mosta je realizovaná ďalšia atrakcia, LANOVÁ SIEŤ, ktorá padá do hĺbky 37 metrov. Je tiež jediná svojho druhu na Slovensku. Sieť z oceľových lán je určená pre maximálne dve osoby. Jej náročnosť je D. Po prívale adrenalínu si môžete vychutnať nové výhľady z tzv. VÝHLIADKY TITANIC, ktorá svoj názov získala vďaka tvaru lodnej provy.

 

Kvôli vašej bezpečnosti je VIA FERRATOVÝ SET POVINNOU VÝBAVOU, bez ktorej je vstup na ferraty zakázaný.

Výstroj na via ferraty si môžete rezervovať a požičať v Relax centre na Skalke, na +421 917 815 259. Objednávky formou SMS NIE JE MOŽNÉ AKCEPTOVAŤ!!!

Cena požičanie je 10 € / 4 hodiny, alebo 20 € / celý deň. Pri požičaní je potrebné zložiť kauciu vo výške 50 €, ktorá bude vrátená po vrátení nepoškodeného setu.

Nezabudnite sa poistiť pre prípad zásahu HZS.

Uložte si tiesňovú linku HZS 18 300.

Deti od 10 rokov môžu absolvovať via ferratové cesty iba v sprievode dospelej osoby. Návštevu mladších detí Horská služba neodporúča.

Uzávera ferraty je obvykle od 31.12. do 31.5. nasledujúceho roka. O prípadných zmenách v obmedzeniach budeme informovať.

Projekt Via ferrata Komín vznikol v spolupráci mesta Kremnica, Rozvojovej agentúry Banskobystrického samosprávneho kraja, Nadácie EPH a Oblastných organizácií cestovného ruchu Stredné Slovensko a Turiec – Kremnicko.