Turisticko-náučný chodník začína pod Vejmutovkovým porastom (súvislý porast borovice hladkej, priemerná výška stromov 23 m, vek 100 rokov), kde 1. panel informuje návštevníkov o trase a zastávkach celého chodníka, ďalšie panely informujú o prírodnej rezervácii Bujačia lúka, ktorá predstavuje jedno z nízko položených nálezísk vzácneho rastlinstva, najmä šafranu Heuffelovho. Územie je dôležité z vedeckovýskumného, náučného a kultúrnovýchovného hľadiska. Dozviete sa tiež o živočíchoch v lese, naa trase náučného chodníka môžete pozorovať stopy rysa ostrovida, srnca lesného, líšky dravej, medveďa hnedého.
Trasa vedie aj cestou, ktorá v r. 1869-72 slúžila na zvážanie kameňa určeného na stavbu železnice a je aj turistickým značkovacím chodníkom na Tri studne. Körmödyho jaskyňa vznikla ťažbou kameňa pri stavbe železnice.
Po strmšom výstupe na Kremnický Štós sa Vám otvoria nádherné výhľady na horské lúky s množstvom rastlinstva. Rastie tu šafran Heuffelov, ľalia zlatohlavá, lykovec jedovatý. Prírodná rezervácia Kremnický Štós je súčasťou mladovulkanického Kremnického pohoria. Zvetrávaním lávových prúdov a pyroklastík s rozmanitými vonkajšími a vnútornými podmienkami tohto procesu sa vytvorila morfologicky hodnotná scenéria skupín skalných útvarov typu stien, skalných bášt, rebier, veží i mohutných skalných sutí.
Z vyhliadky Kremnického Štósu sa otvoria krásne pohľady na starobylé mesto Kremnica, na vrchy lemujúce Kremnicu - Kalvária, Brezový vrch, Šibeničný vrch, Šturec, Jarabica, Krahulský štít a Trnovník. Z krásnych podhorských lúk pokračujete okolo starého smrekovcového porastu a pozvoľným klesaním zídete k Jazernému dvoru až na železničnú stanicu.
© 2015 KIC Kremnica • Všetky práva vyhradené • Podmienky používania • RSS • Úvodná stránka • Na začiatok