Vitajte v Kremnici

ktorá je najčastejšie spájaná s prívlastkom zlatá. V meste vyrazené dukáty v minulosti podopierali tróny mnohých panovníkov. Obraz histórie Kremnice je zložený z mozaiky príbehov, ukrytých v každej ulici, dvore, v dome...

Mestský hrad

Dominantou stavbou hradného areálu je Kostol sv. Kataríny. Hradný komplex s expozíciami spravuje Múzeum mincí a medailí, patriace pod Národnú banku Slovenska.

Chcem vedieť viac

Skalka relax centrum

Návštevníci najčastejšie s obľubou navštevujú vodný svet, ktorý im umožňuje zregenerovať sily po viac či menej namáhavom športovaní, alebo len tak prídu zaplávať si či otužiť telo v jednej z piatich sáun.

Chcem vedieť viac

Kremnické GAGY

Koná sa každý rok na konci augusta, počas posledného prázdninového víkendu sa ulice mesta zaplnia návštevníkmi. Každý, kto má chuť sa zabávať, oddychovať, hľadá uvoľnenie alebo inšpiráciu, si príde na svoje.

Chcem vedieť viac

Ubytovanie

Všetko čo Kremnica a okolie ponúka sa nedá zažiť za deň. Vyberte si nocľah v niektorom z ubytovacích zariadení, aby ste načerpali nové sily na ďalší deň spoznávania a zažívania tohto kúzelneho miesta.

Chcem vedieť viac

Preskočiť navigáciu

Náučné chodníky Po stopách baníckej činnosti Kremnica - Kremnické Bane

V dĺžke 18,25 km sprístupňujú ojedinelé atrakcie - svedkov banskej minulosti v najrôznejších podobách.

Odporučené trasy Vás v závislosti od záujmu a výdržeVás  prevedú viac alebo menej náročným terénom bývalého banského revíru, spojíte aktívny relax s poznávaním.

Prehliadka začína v Kremnici, vybrať si môžete z troch hlavných a troch vedľajších trás. Najkratšia trasa vedie okolím mesta, najdlhšia Vás zavedie až na Kremnické Bane.

Do Šturca cez Kalváriu

Dĺžka 5 km, prevýšenie 242 m, min. výška 560 m, max. 802 m n.m., trať stredne náročná, 3 hod.
Šachta Ferdinand (560 m), Kalvária (715 m), Schultersberg (802 m), Pomník Františka Lotrinského (690 m), Šachta Ľudovik (641 m).

Náučný chodník sa začína v parčíku pri križovatke pred MsKS, vzdialenej len niekoľko sto metrov od autobusovej stanice. Pokračuje popri šachte Ferdinand, ktorá bola hlavným - úvodným dielom na dobývanie zlatostrieborných žíl, nachádzajúcich sa pod samotným mestom. Ďalej pokračuje Ul. Rumunskej armády a za posledným domom po pravej strane začína stúpať do svahu Kalvárie. Serpentínnym chodníkom popri kaplnkách vystúpime na vrchol ku Kostolu sv. Kríža a pokračujeme západným smerom na okraj tiahleho hrebeňa Schultersberg. Dostaneme sa na lesnú cestu do priestoru tzv. 1. žilného systému. Dĺžka rudných žíl dosahuje okolo 6 km v smere sever - juh a to od obce Lúčky za obec Kremnické Bane. Lesnou cestou pokračujeme po hrebeni, kde vidieť množstvo píng - prepadnutých jám, stôp po banskej činnosti. Na severnom okraji tiahleho hrebeňa sa ocitneme na najvyššom bode vrcholu (802 m) nad prepadliskom Šturec. Odtiaľto máme pekný výhľad na Kremnické Bane - „Stred Európy" Hlboko pod nami je dno prepadliska. Stojíme nad miestom, kde sa pravdepodobne začala odvíjať história baníctva v Kremnici. K Šturcu sa viaže legenda o baníkoch, ktorých zasiahol trest boží, pretože na turíce pracovali v podzemí a výzvu, aby opustili bane, neuposlúchli. Zahynulo ich najmenej 90. Malo sa tak stať v r. 1443, kedy v Kremnici naozaj zaznamenali zemetrasenie. 

Z vrcholu zídeme východným svahom k šachte Klinger alebo západným do sedielka nad obcou Lúčky. Oba chodníky sa tu spájajú. Pokračujeme na sever cez riedku ihličnatú horu až na okraj prepadliska a zídeme do širokého údolia pod Jarabicou, k pomníku postavenému v roku 1751, na počesť návštevy cisára Františka Lotrinského. Pri ústí prepadliska sa zachoval aj pomník venovaný návšteve jeho syna Leopolda v roku 1764. Vrátime sa po Banskej ceste popri šachte Ludovik, drviarni rudy a bývalej úpravni, Šachty Ferdinand späť do Kremnice.