Zlato v oblasti dnešnej Kremnice človek objavil skôr, ako Karol Róbert udelil v r. 1328 osade Cremnychbana banícke a minciarske výsady. Zlato sa získavalo ryžovaním zlatiniek v potoku, neskôr dômyselným dobývaním na povrchu a následne v podzemí. Razenie štôlní, hĺbenie šácht, kopanie rýh a haldovanie odpadu malo za následok zmenu reliéfu krajiny.
Aj keď banská ťažba na tomto území zanikla, pri potulkách Kremnicou a jej okolím stále môžeme vidieť svedkov bohatej baníckej histórie mesta - banské technické pamiatky.
Ešte pred vstupom do mesta od Žiaru nad Hronom, oproti benzínovej pumpe Shell sa nachádza ústie Hlbokej (Hornoveskej) dedičnej štôlne. Ručne razená štôlňa dlhá 7 050 m podkopala Anna šachtu na Kremnických Baniach a tvorí jej 4. obzor. O niečo ďalej, na opačnej strane cesty, je IV. šachta so strojovňou. Je jedinou funkčnou šachtou a slúži na dopravu do podzemnej vodnej elektrárne v hĺbke 245 m. Elektráreň s 3 peltonovými turbínami bola spustená v r. 1921 na úrovni Hlavnej dedičnej štôlne.
Hlavná dedičná štôlňa (Dedičná štôlňa cisára Ferdinanda - Svätokrížska) je najmladšou a najhlbšou z troch dedičných štôlní v Kremnici a razila sa sto rokov. Celková dĺžka štôlne po šachtu Anna je 15 481 m, na jej úrovni bolo vyrazených 9 461 m chodieb a prekopov.
Na Ul. J. Horvátha 890/10 sa nachádza šachta Ferdinand so strojovňou. Patrila spojenému ťažiarstvu Zigmunds-Juraj. V r. 1877 tu konské gáple nahradil 1. ležatý parný stroj. Hĺbka šachty po úroveň hlavnej dedičnej štôlne je 301 m. O 50 m ďalej v záhrade nového domu sa nachádza ústie prvej dedičnej štôlne - Hornej dedičnej štôlne (Mestská dedičná štôlňa). Štôlňa dlhá 4280 m bola razená ručne, želiezkom a kladivom.
Severozápadne nad mestom, pod prepadliskom Šturec, sa týči ťažná veža šachty Ludovika. V rokoch 1892-94 bol na Ludovike postavený prvý elektrický ťažný stroj v Kremnici. Energiu pre jeho pohon dodávala prvá hydroelektráreň v Novej Doline. Jej hĺbka je 375,5 m a neďaleko náraziska šachty na úrovni Hlavnej dedičnej štôlne bol v 70. rokoch navŕtaný termálny prameň 52 Ѓ‹C, ktorý dodnes zásobuje termálne kúpalisko Katarína.
V severozápadnej časti mesta sa nachádzajú ešte pozostatky po niektorých banských dielach, či už po štôlňach alebo šachtách. V prepadlisku Šturec sú to napríklad štôlne Václav stred, Václav juh, Šturec štôlňa, nad prepadliskom šachta Mikuláš a šachta Klinger. Nad Banskou cestou je štôlňa Václav sever a mestská šachta Leopold. Zachovali sa aj kamenné pamätníky na návštevy cisára Františka Lotrinského, jeho syna palatína Jozefa a Jozefa II. Neďaleko Kaplnky Panny Márie sa nachádza skelet pamiatkového objektu - klopačky a terénna priehlbina po šachte Panny Márie Pomocnice.
© 2015 KIC Kremnica • Všetky práva vyhradené • Podmienky používania • RSS • Úvodná stránka • Na začiatok