Vitajte v Kremnici

ktorá je najčastejšie spájaná s prívlastkom zlatá. V meste vyrazené dukáty v minulosti podopierali tróny mnohých panovníkov. Obraz histórie Kremnice je zložený z mozaiky príbehov, ukrytých v každej ulici, dvore, v dome...

Mestský hrad

Dominantou stavbou hradného areálu je Kostol sv. Kataríny. Hradný komplex s expozíciami spravuje Múzeum mincí a medailí, patriace pod Národnú banku Slovenska.

Chcem vedieť viac

Skalka relax centrum

Návštevníci najčastejšie s obľubou navštevujú vodný svet, ktorý im umožňuje zregenerovať sily po viac či menej namáhavom športovaní, alebo len tak prídu zaplávať si či otužiť telo v jednej z piatich sáun.

Chcem vedieť viac

Kremnické GAGY

Koná sa každý rok na konci augusta, počas posledného prázdninového víkendu sa ulice mesta zaplnia návštevníkmi. Každý, kto má chuť sa zabávať, oddychovať, hľadá uvoľnenie alebo inšpiráciu, si príde na svoje.

Chcem vedieť viac

Ubytovanie

Všetko čo Kremnica a okolie ponúka sa nedá zažiť za deň. Vyberte si nocľah v niektorom z ubytovacích zariadení, aby ste načerpali nové sily na ďalší deň spoznávania a zažívania tohto kúzelneho miesta.

Chcem vedieť viac

Preskočiť navigáciu

Geografický stred Európy

Z pokolenia na pokolenie sa traduje, že kostol je postavený na geografickom strede Európy, čo je zachytené i v knižnom podaní.

Osamelo na kopci v katastrálnom území obce Kremnické Bane stojí kostol sv. Jána Krstiteľa, ktorý dominuje svojou zvláštnou osamelosťou a bol už v dávnej minulosti symbolom spolupatričnosti a stretávania sa ľudáí zo šiestich okolitých obcí.

Kostol sa dodnes zachoval ako trojloďová halová stavba s axiálnou vežou. História jeho vzniku je spojená s baníckou činnosťou v tejto lokalite. Banícke obce Kremnické Bane, Kunešov, Horný a Dolný Turček a Krahule mali v čase vzniku malý počet obyvateľov a nemali možnosť postaviť si v každej obci kostol. Z toho dôvodu, pravdepodobne i s podporou mesta Kremnica si tieto obce postavili spoločný kostol umiestnený tak, že z každej obce bola k nemu približne rovnaká vzdialenosť.

Pôvodne drevený kostolík, neskôr románska kaplnka už kapacitne nepostačovala a preto bola prestavaná v gotickom slohu na kostol. Tento slúžil po celé stáročia ako farský kostol, postupným rastom počtu obyvateľov v obciach si tieto začali stavať vlastné kostoly.

Pri kostole je vybudovaný Kláštor rehole Bratov kapucínov okrem iného i s poslaním dohľadu a ochrany kostola a jeho využitia na cirkevné účely. V súčasnosti je kostol sv. Jána Krstiteľa v správe tohto rádu.

V areáli sa nachádza pamätník symbolu stredu Európy s osadenými tabuľkami do kameňa pamätníka, pripomínajúcimi historické medzníky vzniku Slovenskej republiky zaznamenávajúce prijatie Deklarácie o zvrchovanosti SR v NR SR dňa 17. júla 1992, prijatie Ústavy SR dňa 1. septembra 1992 a Vyhlásenie Slovenskej republiky dňa 1. januára 1993.

Stred Európy je prístupný autom, autobusovým a vlakovým spojením, zdatnejší sa k nemu z Kremnice dostanú aj peši.