Vitajte v Kremnici

ktorá je najčastejšie spájaná s prívlastkom zlatá. V meste vyrazené dukáty v minulosti podopierali tróny mnohých panovníkov. Obraz histórie Kremnice je zložený z mozaiky príbehov, ukrytých v každej ulici, dvore, v dome...

Mestský hrad

Dominantou stavbou hradného areálu je Kostol sv. Kataríny. Hradný komplex s expozíciami spravuje Múzeum mincí a medailí, patriace pod Národnú banku Slovenska.

Chcem vedieť viac

Skalka relax centrum

Návštevníci najčastejšie s obľubou navštevujú vodný svet, ktorý im umožňuje zregenerovať sily po viac či menej namáhavom športovaní, alebo len tak prídu zaplávať si či otužiť telo v jednej z piatich sáun.

Chcem vedieť viac

Kremnické GAGY

Koná sa každý rok na konci augusta, počas posledného prázdninového víkendu sa ulice mesta zaplnia návštevníkmi. Každý, kto má chuť sa zabávať, oddychovať, hľadá uvoľnenie alebo inšpiráciu, si príde na svoje.

Chcem vedieť viac

Ubytovanie

Všetko čo Kremnica a okolie ponúka sa nedá zažiť za deň. Vyberte si nocľah v niektorom z ubytovacích zariadení, aby ste načerpali nové sily na ďalší deň spoznávania a zažívania tohto kúzelneho miesta.

Chcem vedieť viac

Preskočiť navigáciu

Expozícia Mincovne

Kremnická mincovňa (dnes Mincovňa Kremnica, š.p.) už takmer sedem storočí nepretržite vyrába minciarske produkty, ktoré patria medzi svetovú špičku.

Jej príbeh sa začal odvíjať 17. novembra 1328, kedy uhorský kráľ Karol Róbert z Anjou povýšil Kremnicu na slobodné kráľovské mesto a zároveň jej pridelil privilégium na prevádzkovanie mincovne. 

Expozícia Mincovne Kremnica ponúka možnosť prezrieť si nielen zaujímavé exponáty v novorekonštruovaných priestoroch historickej budovy, ale tiež jedinečnú prehliadku starej raziarne mincí. Zachovaný súbor historických raziacich strojov značky Vulkan tvorí technickú pamiatku nadnárodnej kategórie. Návštevníci majú možnosť okrem prehliadky starej raziarne a ukážky razby žetónov prezrieť si výrobky od medailí z rôznych kovov, cez obehové mince krajín viacerých kontinentov až po vzácne pamätné mince z drahých kovov. Súčasťou prehliadky sú aj krátke filmy o histórii mincovne. Každý návštevník dostane k vstupenke žetón s motívom expozície a mincovne; zároveň si môže vyskúšať razbu žetónu na historickom raziacom stroji - balancieri. Od jesene 2008 sú verejnosti sprístupnené aj priestory novej raziarne, z ktorej vyšli prvé slovenské euromince. Návštevníci tak majú jedinečnú možnosť vidieť razenie mincí na moderných raziacich strojoch.

 

Štefánikovo námestie 25/24
045 / 6787875


pondelok-piatok organizované vstupy o 9.00; 11.00 a 12.30, pridané vstupy o 14,00 a 15,00
1. júla - 31.augusta navyše aj víkendové vstupy o 9,00 10,00 11,00 
min. 5, max. 30 osôb na 1 exkurziu.
Prehliadka trvá cca 45 minút.

www.mint.sk

V prípade návštevy expozície bez rezervácie dopredu doporučujeme vo vlastnom záujme preveriť si telefonicky obsadenosť termínov!!! https://www.mint.sk/prehliadka-mincovne-kremnica#visit-form