Vitajte v Kremnici

ktorá je najčastejšie spájaná s prívlastkom zlatá. V meste vyrazené dukáty v minulosti podopierali tróny mnohých panovníkov. Obraz histórie Kremnice je zložený z mozaiky príbehov, ukrytých v každej ulici, dvore, v dome...

Mestský hrad

Dominantou stavbou hradného areálu je Kostol sv. Kataríny. Hradný komplex s expozíciami spravuje Múzeum mincí a medailí, patriace pod Národnú banku Slovenska.

Chcem vedieť viac

Skalka relax centrum

Návštevníci najčastejšie s obľubou navštevujú vodný svet, ktorý im umožňuje zregenerovať sily po viac či menej namáhavom športovaní, alebo len tak prídu zaplávať si či otužiť telo v jednej z piatich sáun.

Chcem vedieť viac

Kremnické GAGY

Koná sa každý rok na konci augusta, počas posledného prázdninového víkendu sa ulice mesta zaplnia návštevníkmi. Každý, kto má chuť sa zabávať, oddychovať, hľadá uvoľnenie alebo inšpiráciu, si príde na svoje.

Chcem vedieť viac

Ubytovanie

Všetko čo Kremnica a okolie ponúka sa nedá zažiť za deň. Vyberte si nocľah v niektorom z ubytovacích zariadení, aby ste načerpali nové sily na ďalší deň spoznávania a zažívania tohto kúzelneho miesta.

Chcem vedieť viac

Unikátne výstavy Juraja Poliaka

01.08.2021 08:14:31 | 
Unikátne výstavy Juraja Poliaka

Juraj Poliak sa v Kremnici predstavuje s dvomi netradičnými výstavami: v bývalom kláštore a priamo na námestí    

 

Blázon a katedrála

Bývalý kláštor rádu menších bratov v Kremnici je neobývaný dlhé desaťročia a postupne chátral. Posledné roky v kláštore prebiehajú aspoň najnutnejšie opravy a priestory sú čiastočne sprístupnené verejnosti. Práve rozsiahle objekty bývalého kláštora využil výtvarník a scénograf Juraj Poliak na inštaláciu svojej obrazovej tvorby. Diela sú vystavené v chodbách kláštora, v bývalých izbách mníchov či v úchvatnej divadelnej sále. Prostredníctvom výstavy tak návštevník nahliadne aj do unikátnych priestorov tristo ročného kláštora.

Výstavu je možné po dohode vidieť v pracovné dni aj cez víkendy, súčasťou prehliadky je aj výklad k histórii kláštora. Prehliadku je možné si rezervovať v Kultúrnom a informačnom centre mesta Kremnica.

 

Obrazy vo vetre

Druhú výstavu autora Juraja Poliaka v Kremnici môžu návštevníci nájsť priamo na Štefánikovom námestí. Ide o projekt, s ktorým Juraj Poliak predstavil aj v domácej Žiline. Osem obrazov nainštalovaných na tyčiach sa pohybuje v súlade s vetrom vďaka dynamickým podstavcom. Obrazy sa dokážu otáčať okolo svojej osi či pohybovať sa zhora nadol. „Na obrazy sa tak môžeme pozerať z úplne iného uhla ako napríklad v galérii,“ vysvetľuje zámer autor výstavy. Podľa neho tiež obrazy odzrkadľujú pocity počas pandémie.

Vystavené maľby dokonca v exteriéri aj vznikali. Juraj Poliak použil techniku, ktorá spočíva v rozmiestnení sklenených rúrok s čínskym tušom po ploche obrazu. O ostatné sa postaral dážď a vietor.

Obrazy sú verejnosti prístupné každý deň do 16. augusta počas denných hodín v závislosti od počasia.

 

Slovenský výtvarník a scénograf Juraj Poliak (1969)  študoval v ateliéri grafiky na VŠVU v Bratislave. Spolupracuje s viacerými divadlami ako scénograf, za čo získal aj ocenenie Dosky. Okrem toho pripravuje aj riešenie expozícií napríklad pre Múzeum mincí a medailí v Kremnici. Vo voľnej tvorbe sa aktuálne venuje najmä maľbe. Je členom umeleckých zoskupení Med a prach a Rôznakí. Zúčastnil sa desiatok výstav doma i v zahraničí. Žije a tvorí v Žiline


Novinky

Služby v Kremnici 31.05.2021 13:09:14

Relax centrum na Skalke počas týždňa otvorené kratšie

Relaxujte v Kremnici 29.04.2021 14:48:38

Via ferraty na Skalke

Poznávajte v Kremnici 22.04.2021 19:20:47

Otváracie hodiny Expozície Múzea mincí a medailí