Vitajte v Kremnici

ktorá je najčastejšie spájaná s prívlastkom zlatá. V meste vyrazené dukáty v minulosti podopierali tróny mnohých panovníkov. Obraz histórie Kremnice je zložený z mozaiky príbehov, ukrytých v každej ulici, dvore, v dome...

Mestský hrad

Dominantou stavbou hradného areálu je Kostol sv. Kataríny. Hradný komplex s expozíciami spravuje Múzeum mincí a medailí, patriace pod Národnú banku Slovenska.

Chcem vedieť viac

Skalka relax centrum

Návštevníci najčastejšie s obľubou navštevujú vodný svet, ktorý im umožňuje zregenerovať sily po viac či menej namáhavom športovaní, alebo len tak prídu zaplávať si či otužiť telo v jednej z piatich sáun.

Chcem vedieť viac

Kremnické GAGY

Koná sa každý rok na konci augusta, počas posledného prázdninového víkendu sa ulice mesta zaplnia návštevníkmi. Každý, kto má chuť sa zabávať, oddychovať, hľadá uvoľnenie alebo inšpiráciu, si príde na svoje.

Chcem vedieť viac

Ubytovanie

Všetko čo Kremnica a okolie ponúka sa nedá zažiť za deň. Vyberte si nocľah v niektorom z ubytovacích zariadení, aby ste načerpali nové sily na ďalší deň spoznávania a zažívania tohto kúzelneho miesta.

Chcem vedieť viac

Preskočiť navigáciu

Ferraty Komín na Skalke

Len 15 minút pešo od Skalky cez Peknú vyhliadku sa dostaneme na nástup via ferraty

Severné skaly sú z andezitového zlepenca, situované sú priamo na hrebeni a poskytujú nádherné výhľady na banskobystrickú stranu. Z hrebeňa padajú 70m na východnú stranu a tvoria steny, komíny a vežičky, ktorými vedú via ferratové cesty.
Dostaneme sa k nim ,,zostupovou” via ferratou, kde na jej začiatku môžeme nakuknúť cez východné okno, ak sa dokážeme prepchať cez úzku štrbinu. Via ferrata vedie popri majestátnom javore horskom, ktorého vek sa odhaduje na 200 rokov. Cez jeho sieť pozapletaných koreňov zostúpime k 15 metrovému Tibetskému mostu, od ktorého sa dostaneme k výstupovým ferratám.
Prvá cesta s názvom ,,Výzva“ je určená pre najskúsenejších s obtiažnosťou E. Pri jej celkovej dĺžke 70 m je previsnutá 4 metre, a to ju robí extra náročnou. Je v nej použité minimum stúpacích prvkov. Cesta je konštantne obtiažna po celej dĺžke, s kľúčovým miestom cez malý previs.
Napravo sa vlieza do ,,Komína“, ktorý sa neskôr rozdeľuje na viacero variantov. Na jeho začiatku sa nachádza položená platňa, ktorá ústi do komínového systému, kde sa miestami musíme prepchať medzi vklinené kamene. Najnáročnejšie miesto je rebrík obtiažnosti C, ktorý sa dá obísť jednoduchším variantom cez úzku dieru, kde sa musíme jaskyniarskym  štýlom doslova predrať.
V strede komína sa cesty rozdeľujú, jedna ide ďalej komínom až na jeho ústie. Druhý variant vedie na Trubačovu vežu, cez exponovaný pilier s krásnymi výhľadmi k vrcholovému krížu. Od vrcholu vedie dobrodružný most, stúpa sa len po jednom lane a pod ním sa nachádza 20 metrov vzduchoprázdna.
Tretím variantom je via ferrata ,,Kominárska“. Oddeľuje sa v posledných metroch od Komína a vedie cez čierny otvor, je to krátky variant len 8 metrov.
Na opačnej strane hrebeňa z jeho západnej strany sa nachádza skalné bralo s ,,Miniferratou“ a ,,Jánošíkovou dierou“. Miniferrata je dlhá len 30 metrov a vedie nie vysoko nad zemou, aj keď bol na ňu použitý väčší počet stúpacích pomôcok, vedie v strmej skale a v jej najvyššom mieste treba prekročiť puklinu Jánošíkovej diery. Je vhodná na výcvik pohybu a istiacej techniky a taktiež je tu možnosť si vyskúšať via ferratu s deťmi.
Jaskyňa Jánošíkova diera je puklina v skale, do ktorej sa dá horizontálne vojsť 9 metrov dovnútra. Tak isto ako ostatné cesty je vybavená istiacim lanom. Na jej návštevu je potrebná čelová lampa.

Od 30. júna 2019 pribudli na ferratách na Skalke nové atraktívne prvky. Prvým z nich je takmer 80 metrov dlhý visutý most, čo je ďalší unikát na Slovensku. Pri jeho výstupnej časti je realizovaná druhá nová atrakcia, lanová sieť, ktorá padá do hĺbky 37 metrov. Po prívale adrenalínu si môžete vychutnať nové výhľady z tzv. výhliadky Titanic

Vzhľadom k popularite lezeckých prvkov sa mesto rozhodlo rozšíriť ponuku ferrát o nový Via ferratový svet, ktorý sľubuje zážitky pre všetky vekové kategórie. Asi najväčším lákadlom v rámci Via ferratového sveta, ktoré vzniklo v tzv. ,,starej” časti Skalky, je via ferrata kategórie F, ktorá je svojou obťiažnosťou pravdepodobne najťažšia v strednej Európe. ,,Via ferraty pritiahli množstvo návštevníkov vyhľadávajúcich adrenalínové zážitky. Lanové mosty zas dávajú možnosť užiť si adrenalín aj tým menej odvážnym.

Pre návštevníkov sme v roku 2020 vybudovali nový Via ferratový svet so zaistenými lezeckými cestami s obtiažnosťou B, D, E a najťažšou via ferratovou cestou na Slovensku s názvom F-úha a s obtiažnosťou F.  Lezecké cesty sú prepojené aj rôznymi technickými prvkami ako vtáčie hniezda, kyvadlo, kladina, lanové mosty. Cesta Via Commo s obtiažnosťou D končí na vrchole skalného masívu, odkiaľ lanovým mostom s dĺžkou  32 m vo výške 35 m prejdete na skalný hrebeň, na ktorom od novembra 2020 stojí atraktívna Výhliadková lávka s presklaným zakončením z ktorej sú nádherné pohľady na Skalku, Krížnu a Turiec. Nezabudli sme ani na najmenších návštevníkov, ktorí so svojimi rodičmi prichádzajú na Skalku a pri vstupe do Via ferratového sveta sa môžu vyzabávať  v Detskom raji.

Viac o Ferratovom svete na Skalke sa dočítate tu:

https://www.kremnica.sk/2020/09/25/via-ferratovy-svet-na-skalke-je-naozaj-pre-vsetkych/ 

Kvôli vašej bezpečnosti je VIA FERRATOVÝ SET POVINNOU VÝBAVOU, bez ktorej je vstup na ferraty zakázaný.

Ferratové sety si môžete vopred rezervovať v Relax centre na Skalke na telefónnom čísle 0917 815 259