Welcome to Kremnica

Kremnica is commonly attributed as golden. The coins minted in the past supported many rulers. The historical picture of Kremnica is made of the mosaic of stories hidden in every street and house...

Town Castle

It comprises of a complex of buildings from the 14th - 15th century and is protected by the double fortifications which are linked with one of the best preserved town walls in Slovakia.

Read more

Skalka relax centrum

Prepared to serve to professional and also recreational sportsmen all year round. The most popular and most visited part of the facility is wellness, which allows to regenerate your body after more or less intensive training.

Read more

Kremnica GAGS

The international show of polite humour, independent satire and cheerful recession of the old tradition (1981) takes place here every year in the end of August.

Read more

Preskočiť navigáciu

Penzión Vejmut

Penzión nesie názov podľa najväčšieho súvislého porastu borovice Vejmutovej v strednej Európe, ktorý sa nachádza na svahu nad objektom nášho penziónu.

Rodinný penzión sa nachádza v širšom centre mesta Kremnica na Bystrickej ulici, ktorá vedie priamo do známych lyžiarksych stredísk Krahule  a Skalka pri Kremnici.

Penzión poskytuje ubytovanie s kapacitou 8 lôžok v dvoch izbách. V prvej izbe sa nachádzajú 3 postele a 1 prístelok, v druhej izbe sú 2 postele a 2 prístelky.
K izbám prislúcha kompletne vybavená kuchyňa, kúpeľňa, samostatné WC, WIFI je samozrejmosťou.

K penziónu patrí uzatvorený dvor s možnosťou parkovania áut a motoriek. Vo dvore sa nachádza aj uzamykateľná miestnosť pre uschovanie vašich bicyklov alebo lyží.


Penzión Vejmut
Bystrická 498/4

967 01 Kremnica

Tel. 0903 530 206, 0904 151 281 

vejmut@vejmut.sk 

www.vejmut.sk