Vitajte v Kremnici

ktorá je najčastejšie spájaná s prívlastkom zlatá. V meste vyrazené dukáty v minulosti podopierali tróny mnohých panovníkov. Obraz histórie Kremnice je zložený z mozaiky príbehov, ukrytých v každej ulici, dvore, v dome...

Mestský hrad

Dominantou stavbou hradného areálu je Kostol sv. Kataríny. Hradný komplex s expozíciami spravuje Múzeum mincí a medailí, patriace pod Národnú banku Slovenska.

Chcem vedieť viac

Skalka relax centrum

Návštevníci najčastejšie s obľubou navštevujú vodný svet, ktorý im umožňuje zregenerovať sily po viac či menej namáhavom športovaní, alebo len tak prídu zaplávať si či otužiť telo v jednej z piatich sáun.

Chcem vedieť viac

Kremnické GAGY

Koná sa každý rok na konci augusta, počas posledného prázdninového víkendu sa ulice mesta zaplnia návštevníkmi. Každý, kto má chuť sa zabávať, oddychovať, hľadá uvoľnenie alebo inšpiráciu, si príde na svoje.

Chcem vedieť viac

Ubytovanie

Všetko čo Kremnica a okolie ponúka sa nedá zažiť za deň. Vyberte si nocľah v niektorom z ubytovacích zariadení, aby ste načerpali nové sily na ďalší deň spoznávania a zažívania tohto kúzelneho miesta.

Chcem vedieť viac

Preskočiť navigáciu

Cyklotrasa Krahule - Kremnica

Cyklotrasa spája horskú obec Krahule, prejazdom cez Kremnické vrchy, s mestom Kremnica.

Dĺžka cyklotrasy: 21 km
Náročnosť: SPORT, bicykle MTB
Povrch: asfalt (cesty II. a III. tr.), makadam (lesné cesty). Prevýšenie: 670 m
Nadmorská výška /m/ a vzdialenosť bodov (km):
Krahule /450 m/ - Skalka /1218/ (5 km) - sedlo Tri kríže /1200/ (5,5 km)-Chata Hostinec /1100/ (1,1 km) - Partizánska dolina /740/ (6,6 km) - Kremnica /550/(3 km)

Vhodným východiskom je križovatka tesne nad obcou Krahule, kde sa stretávajú viaceré turistické trasy, nevynímajúc ani medzinárodnú E 8. Odtiaľ nás povedie asfaltová cesta pomedzi chaty nad Krahulami, neskôr sa zmení na šotolinovú až poľnú. Pokračujeme smerom na Skalku po ceste pretínajúcej zjazdové trate. Naskytá sa nám úchvatný pohľad na okolité kopce Kremnických vrchov a pod ich úpätím ležiace Krahule. Po prejdení ľavotočivej zákruty za poslednou zjazdovkou sa dostaneme na križovatku v tvare písmena Y. Vydáme sa ľavou stranou, ktorá je v zime využívaná ako trať medzinárodných bežeckých pretekov Biela stopa. Povedie nás lesným terénom až na Skalku, kde je možné občerstviť sa v niektorom z rekreačných zariadení. Ak sme sa rozhodli ísť pravou stranou, tiež sa dostaneme na Skalku, terén je však náročnejší na stúpanie. Po doplnení energie sa vydáme smerom k televíznemu vysielaču, po ľavej strane minieme orientačnú tabuľu s turistickou mapou a smerovníkom. Odbočíme vľavo a lesná cesta nás privedie až na hrebeň Kremnických vrchov. Stále nás sprevádza aj červená trasa pre peších turistov. Z hrebeňa sú pekné výhľady na obce ležiace na úbočiach Kremnických vrchov - Králiky, Kordíky, vpravo v pozadí vidno Banskú Bystricu a nad ňou sa vypínajúci Panský diel. Pri dobrej viditeľnosti môžme zhliadnuť okolie Španej Doliny, aj končiare Nízkych Tatier - Ďumbier, Chopok i Kráľovu Hoľu. Cyklotrasa pokračuje po hrebeni paralelne s červenou značkou smerom na Sedlo Tri Kríže. Z hrebeňa sa na chvíľu odpojíme pri mieste označenom ako Zlatá studňa. Pokračujeme po zvážnici vľavo od hrebeňa (paralelnej s hlavným hrebeňom). Po pravej strane sa objaví úzky strmý chodník označený aj modrou turistickou značkou pre peších. Vystúpame po ňom až do Sedla Tri Kríže. O dávnom význame tohto miesta svedčí trojramenný kríž, v roku 2003 (po zničení vandalmi) nanovo postavený. Zvážnica nás privedie zo sedla až ku chate Hostinec, kde si môžme doplniť zásoby vody z horského prameňa. Je niekoľko možností ako sa odtiaľto dostať do Kremnice. My sa vydáme opäť po zvážnici až k miestu nazývanému Šindliarka. Po pravotočivej zákrute nasleduje prudký zjazd po nie veľmi kvalitnej lesnej ceste až ku Chate Pod čerešňou. Nachádza sa tu prístrešok na oddych a aj prameň s vodou. Od chaty vedie kvalitná asfaltová cesta (POZOR na rampu, môže byť zatvorená !!!), ústiaca na hlavnú cestu z Kremnice na Krahule/Skalku nad cestným tunelom blízko pohostinstva Toliar. Tu sa môžme rozhodnúť pre návrat na Krahule alebo pokračovať ďalej do Kremnice.